Kezdőoldal » Otthon » Egyéb kérdések » Vettünk egy 16000 L-es medencé...

Vido98 kérdése:

Vettünk egy 16000 L-es medencét, idén állítanánk fel először. Papír szűrő van hozzá. Hasonló kaliberű medence esetén Ti mit tesztek a vízbe, hogy ne kelljen sűrűn cserélni? Hallottam a hypo+só kombinációról, valaki tud egy két infóval segíteni?

Figyelt kérdés

máj. 14. 15:00
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Inkább vegyél rendes fertőtlenítőt mint hypo-t tenni bele.Sót szoktak akkor nehezebben algásodik,és elég egyszer feltölteni mert 16 köbméter víz nem kevés,pénzben sem.
máj. 14. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
1/1 Köszi, igen, kicsit óckodom a hypotól, épp ezért a kérdés. És igen, nem kevés vízmennyiség, nem szeretném 2 hetente töltögetni, ha nem muszáj és van rá megoldás.
máj. 14. 16:51
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Na ez nem így működik. Ennek rendesen utána kelk olvasnod, 16 köbméter már megéri, hogy komolyabban foglalkozz vele.

Egyrészt meg kell érteni, hogy mi az a vízkezelés.

A medence vize, elkentétben a természetes vizekkel, nem élő víz. Az ember beavatkozása nélkül tisztulásra képtelen, el fog szennyeződni, hasznalhatatlanná válik.

Miért szenbyeződik el? Mert a külvilágból a leggondosabb takarás mellett is belejutnak szerves anyagok, növényrészek, bogarak, madárürülék stb. de a fürdéssel az ember is bevisz szennyeződést. Nyilván nem sárra gondolok, mert a medencébe lépés előtt lemosod a lábad, de hámsejtek, izzadság, nyál, szőr, haj is terheli a vizet a normál fürdőzés velejárójaként.

Ha ezek belekerülnek a vízbe, megjelenik az alga, amely -egyszerűsítve - ezekkel táplálkozik.

Na most a medencevíz tisztításának két részeleme van. 1) a fizikai szűrés, amivel a bekerült szerves anyagokat próbáljuk eltávolítani, amivel megfosztjuk az algát az eletfektételeitől, 2) vegyszeres kezelés, amivel a pangó vízben még megmaradt algát és egyéb kórokozót pusztítjuk. Ha ezt megfelelő eszközökkel tesszük, a medencevizünk átlátszó, jó illatú kristálytiszta fürdővíz lesz.

A fizikai tisztítást, a vízforgatást vagy papírpatronos szűrővel, vagy homok(üveg)szűrővel végezzük.

Azt tudni kell, hogy a papírszűrős megoldás korántsem a leghatékonyabb megoldás. De hát ezt adták hozzá! Ehhez azt kell tudni, hogy ezeket a mobil medencéket többnyire két cég gyártja, az Intex és a Bestway, Indiában és Kínában az amerikai piacra, ahol egynyári, szezon végén eldobható termékként használják, még a nagyobb medencéiket is. A hozzáadott papírszűrők éppen a szükséges minimumot tudják, ha sok időt fordítasz a napi suvickolásukra, vagy több eldobható patront használsz. Tehát ezek a hozzáadott vízforgató cuccok korántsem optimálisak, de csak így tudják eladni őket, drágábban már sokkal kevesebben választanának mobil medencét.

Mi a régiónkban természetesen nem dobjuk ki nyár végén, több szezonon keresztül szeretnénk használni, és lehet is, még a felfújható peremű 3-5 köbméteres pancsolók is kibírnak 2-3 szezont, olykor többet.

Ha viszont ennél nagyobb medencénk lesz (remélem nem felfújható peremű!) érdemes egy homokszűrőbe befektetni, mert az jóval hatékonyabb, ezerszer jobban szűr és nagyságrenddel kevesebb karbantartási munkát igényel Nem kell a legdrágább, a térfogathoz kell párosítani Van egy mérőszáma, liter/ óra, tehát, ha mondjuk 5m3/óra teljesítményű akkor egy 16m3-es medencét kb. 3 óra alatt forgat meg. Ne felejtsük, olyan nincs, hogy túlszűrt víz! De maradjunk ésszerű hatarok között. Minimum kétszer, de terheléstől függően akár háromszor érdemes a vizet átforgatni naponta. Az 2x3 vagy 3x3 óra, amit részben lehet éjjelre vagy reggelre programozni. Természetesen a számok a konkrét gépészetnél eltérhetnek, ha 10m3/órás a vízforgatód, akkor a 3 órás periódus 1,5 órára rövidül, de azzal a homokszűrő ára is drágul. Nem érdemes ágyúval verébre, ésszerű kompromisszum kell.

Nem azt mondom, hogy a oapírszűrővel nem lehet karbantartani a vizet, én is azzal kezdtem, még az előző évszázadban, de ahogy nőttek a medencéim, elegem lett a napi vacakolásból. Ma 25 köbméteres medencére heti 30 percnél többet nem kell szánnom.

A 2) pont a vegyszeres kezelés. Ez az esetek nagy részében klórral történik. Vigyázzunk a hypóval! Az is klór. Mi a különbség a drága uszodaklór és az olcsó hypo között?

Az, hogy az uszodaklór a hypoval szemben stabilizált. Ez azt jelenti, hogy a lebomlása szabályozható, mérhető és tartósan jelen van a vízben, míg a hypo elvégzi a munkáját, de pillanatokon belül kiürül a vízből. Leginkább időnkénti sokkoló klórozásra használjuk, nem a medencevíz még egészségre nem káros szintentartására. És igen, nagy nyilvános strandok is használnak hypot klórozáshoz. Csakhogy ott milliós gépek adagolják a hypot, ami otthon irreális elvárás lenne.

Tehát maradjunk az uszodavegyszernél, ami drága és mindenki jobban szeretne kevésbé klórszagú vízben pancsolni. Vigyázat, a sóbontó rendszerek is nagyon jók, de ott is a klór a hatóanyag. Egy gép a NaCl-t szétbontja natriumra és klórra, majd újra egyesíti, tehát ugyanúgy klóros vízben fürdesz, csak nem közvetlenül adagolod a klórt Ez is jó módszer, de nem klórmentes.

Az oxigénes kezelés ellen sokan azt hozzák fel, hogy rákkeltő hatasú anyagokkal nyomha tele a vizet, de ezt a módszert én nem használtam soha.

Szerintem a legjobb megoldás egy ekkora medencénél a homokszűrő szívó ágába bekötni egy UV-C (germicid) lámpát, ami az atfolyó vízben csírátlanítást végez. Emberre egyáltakán nem veszélyes mert a sugár csak egy kis zárt csőben működik amihez a vízben senki nem fér hozzá. Nem kell profi uszodai germicid lámpa 100 ezrekért, elég egy pár tízezres kerti tóba való is. Az a különbség, hogy az uszodainál profibb az anyaghasználat, a víz útvonala csigavonalban meghoszabbított és nyomóágba is köthető. Otthonra túlzás.

Az UV-C lámpa előnye, hogy a medenceklórozás szükségessége jelentősen (80-90%-al) lecsökken. Én már csak egy 20 dekás multi tablettát úsztatok a vízben, külön klór granulátumot nem is használok. Annyival kevesebb pénzt kell kiadni uszodavegyszerre és nincs klórszag, csak tiszta áttetsző víz.

A klóros vízkezelés alapja egyébként a víz PH értékének beállítása azért, mert ha túl lúgos vagy túl savas a víz, akkor a klór nem tud működni, hiába teszel bele még többet. És kell valami mérőeszköz az elején, amivel nagyjából képbe kerülsz, hogy milyen a vized. Még időben! Mert ha bezöldül, ki lehet tisztítani, de pénz és plusz munka. Csapvízzel töltöm fel a medencét és ezzel a rendszerrel már nem is nagyon mérek, alig van vele meló

máj. 14. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

A 3-as biztos nagyon jól leírta mit kell csinálni, de a valóság ennél egyszerűbb.

1. vegyél rendes, medencéhez való szereket, NE hipót!

2. a legfontosabb a klór vagy oxigénes fertőtlenítő. Ezt ne sajnáld, inkább többet használj belőle mint keveset!

3. nem át az algaölő használata, de akkor kell egy tesz a víz pH-jának ellenőrzéséhez, mert az algaölő akkor hatásos ha megfelelő a víz kémhatása. Ez a tesz csak pár száz forint.

4. van még pelyhesítő adalék, ez segít a szennyeződéseket nagyobb pelyhekben kicsapni és ez leül a medence aljára. Emiatt érdemes egy medence porszívót beszerezni - azt a vízbeszívó csonkra kell csatlakoztatni és a szivattyúval így a medence alja szépen tisztítható lesz. Pelyhesítő adalék nélkül is leülepszik a medence aljára a szennyeződés, csak kicsit másképpen.

5. a szivattyút nagyon sokáig kell működtetni, napi 1-2 órás tisztítás ekkora medencénél ilyen papírszűrős rendszerrel kevés.

6. nekem egyszer sikerült nagyon szépen tartanom a vizet amikor rengeteg klórt használtam állandóan és gyakran ment a szivattyú, használtuk a medence porszívót is. Amikor ritkábban használjuk a medencét, vagyis nem keverjük fel a vizet és nem megy a szivattyú utána órákon át akkor elkezd bealgásodni, bekoszolódni.

Nem kell túlaggódni, csak használni kell ami van és ha túl gyenge a szivattyúd teljesítménye akkor érdemes majd beruházni egy erősebbe.

máj. 15. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Erre leírtad hosszan, néhány téves állítással együtt, hogy egyszer sikerült nagyon szépen tartanod a vizet. Miközben előtted leírtam, hogy legalább 25 éve heti 30 perces munkával teszem ezt. Ami azt jelenti, hogy tényleg nem kell túlaggódni a dolgot, ha előbb megtanulod az alapokat! És akkor megtapasztalod, hogy algaölőre alig van szükség és hogy alapvetően a klór működését befolyásolja a PH.

Amit jól mondtál, hogy kell pelyhesítő (flokkoló) a homokszűrő működéséhez, és bizony egy egyszerű medenceporszívó is. Nem kell megijedni, nem kell valami drága dologra gondolni. A homokszűrő szivattyú működése nem hasraütésre működik hanem egy 3 násodperc alatt kiszámolható összefüggés alapján.

És igen, a végén tök egyszerű lesz, ha megtanulja az alapokat, hogy mit miért tesz, kiismeri a saját vizét, mert két egyforma víz nincs, de ha össze-vissza öntöget bele rengeteg vegyszert, az sehova sem vezet. Az ember úgy szeretne tiszta vizet a medencéjébe, hogy minél kevesebb vegyszert használjon

máj. 15. 05:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!