Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezzel meg lehetne oldani...

Ezzel meg lehetne oldani jelenlegi világunk energiaszükségletét? (A többi lent.)

Figyelt kérdés

Már régóta gondolkozom azon, hogy hogy lehetne az energiaszükségletünket megoldani azáltal, hogy bekapcsolódunk a világ körforgásában.


Gondolok itt arra:

1. A házakat tetejét megpakolnánk napelemekkel, a gyorsabb folyókat vízerőművekkel, és telepítenénk sok-sok szélerőművet is.


2. A nap hőjét homok-akkumulátorokban is tárolnánk. (Olvastam róla, hogy pl. Németországban sikeresen tesztelték őket, és bár végtelen időkig nem tudják tárolni a hőt, elég sokáig igen.)


3. A szeles, napos napokon megtermelt fel nem használt áramot hidrogén előállítására használnánk.


4. Ha nincs szél, nap és nincs elég energia a homok-akkumulátorokban, akkor a felhalmozódott hidrogén égetéséből származó energiát folyatnánk be a vezetékekbe, de azt használnánk fel autók, repülők és más járművek működtetésére is. (Az elektromos autóktól, amelyeket a jelenlegi technológiával nagyon hosszan kell tölteni, és emiatt hosszú távon használhatatlanok, hidrogénes autókra cserélhetnénk, amelyek éppen úgy nem szennyeznék a környezetet, de könnyen újra lehetne őket tölteni a már kiépített kutaknál, amelyek nem benzint és motorinát adnának, hanem pl. folyékony hidrogént. )


..........

Messze nem vagyok szakértő, azért kérdem, hogy ez a körforgalom hosszú távon működőképes lehetne? Mik a buktatói? Egyáltalán el tudná látni a Föld energiaszükségletét atomerőművek nélkül?

..........


Az ötlet onnan jött, hogy egy olyan regényt tervezek írni, amiben a főszereplők felfedezik az elektromos áramot, és azt, hogy bár mindenféle sz* elégetésével is lehetne belőle termelni, de az hosszútávon negatívan hatna a környezetre, emiatt egy fentebb vázolt körforgásban gondolkoznának.


máj. 5. 22:16
1 2 3 4
 1/33 A kérdező kommentje:
Próbáltam az MI-ket is kérdezni, de azok csak helyeselni tudnak, és bárhogy próbáltam kiszedni belőlük, hogy ez mennyire megvalósítható egy teljesen hétköznapi világban, mint a miénk, csak nyomta a bullshit-et.
máj. 5. 22:18
 2/33 A kérdező kommentje:
És még mielőtt megírná valaki, hogy inkább ne írjak semmit, mert nem tudok fogalmazni, jelentem, hogy éppen azért szoktam írni, hogy javítsam a helyesírásomat és fogalmazóképességemet. Amikor elkezdtem, még a jelenleginél is rosszabb volt mindkettő.
máj. 5. 22:31
 3/33 A kérdező kommentje:
És amúgy is csak saját magamnak írogatok.
máj. 5. 22:32
 4/33 anonim ***** válasza:
94%

Hát valahogy így. De bonyolultabb a dolog, mint elsőre látszik. Nagyok az átállás költségei és korlátozottak a gyors átállás lehetőségei. A napelemek a szélerőművek stb. gyártása, telepítése és az energiatároló létesítmények megépítése rettenetesen sok energiát és nyersanyagot igényel. Olyan fémekből kellene nagy mennyiség, amiből kevés áll rendelkezésre. A vasbeton építményekhez felhasználandó cement és vas előállítása nagyon energiaigényes.

Hosszabb távon a termonukleáris erőművek jelenthetnek megoldást, de egyelőre nem biztos, hogy belátható időn belül sikerül kifejleszteni a gazdaságos termonukleáris energiatermelés technológiáját.

máj. 5. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/33 anonim ***** válasza:
87%

Iszonyú pénzeket kellene erre költeni. Regényben bármi lehet, de a valóságban kérdés, van-e erre akarat. Szélben és napban egyenként kb annyi kapacitás kéne, mint a csúcsigény kétszerese, hogy elegendő hidrogént is lehessen előállítani. A víz is problémás, a gyorsjárású folyók kapacitása évszakfüggő, a tározósakat meg a zöldek nyomására éppen nem létesítik, hanem megszüntetik.

Fogalmazáshoz minek valósághűség? Ha Verne próbált volna ragaszkodni a tényekhez, egy pár regényét még ma sem írhatta volna meg.

máj. 5. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/33 anonim ***** válasza:
26%

Hozzáállás kérdése, hisz pusztán a napelemek kiterjedtebb használatával 100%-ra meg lehetne oldani a lakossági ellátást. Infrastrukturális fejlesztésekhez viszont még kellenének az atomerőművek.


A probléma a degenerált politikusmaffiákból ered - hisz jelenleg olyan banális problémákat nem képesek orvosolni, mint a hajléktalanság, egészségügyi ellátás, minőségi közoktatás, stb. - melyekre a késő-kádári szocializmus már 100%-os megoldással bírt!

máj. 6. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/33 anonim ***** válasza:
93%
A napsugárzás mennyisége bőven elég lenne, több ezerszer annyi energia érkezik a napból, mint az emberiség szükséglete. Az energia tárolást kéne megoldani. Ez lényegében csak pénz és elszántság kérdése. Műszakilag most sem volna gond annyi napelemet és akumlátort telepíteni, ami elég lenne. De mivel ez egyszerre sok pénz, és rövidtávon olcsobb a fosszilis energia, ezért lassan fejlődik.
máj. 6. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/33 anonim ***** válasza:
80%

Látszólag rengeteg napelem és szélerőmű működik világszerte, valamint majdnem félezer atomerőmű is ontja az energiát. És jelenleg mennyi energiát nyerünk fosszilis energiahordozókból? 83%-ot!

[link]

Hogy a fenében van ez? A helyzet az, hogy a fosszilis energiahordozók összehasonlíthatatlanul kényelmesebben és egyszerűbben felhasználhatók, mint bármi más. Ráadásul sok helyen nem is lehet kiváltani azokat (interkontinentális repülés, tengeri hajózás, hosszútávú közúti szállítás, nehézipar, harcászat, bányagépek, stb...). Hogy miért nem lehet ezeket akkumulátorról járatni? Az 1850-es években, amikor az első akkumulátort megalkották, akkor 40 Wh/kg volt az energiatároló képességük, ma valahol 200 Wh/kg környékén járnak a kereskedelmi forgalomban lévő akkuk, de a legmerészebb fejlesztők álmaiban sem remélnek 500 Wh/kg-nál nagyobb értéket még a legspécibb szilárdtest akkutól sem. És mennyi a benzin, a kerozin, a gázolaj energiasűrűsége? 10000-12000 Wh/kg körül! Szóval vannak alternatív energiahordozók, csak az a baj velük, hogy nem helyettesítik a fosszilis energiahordozókat. Egy személyautóba még úgy-ahogy megjárja, az aszfalton elgurul ide-oda, csak azon kell minduntalan izgulnunk, nehogy kigyulladjon.

Hát akkor hidrogén? Jelenleg is rengeteg hidrogént használunk fel a műtrágya gyártáshoz és az olajfinomításhoz. Honnan vesszük ezt a rengeteg hidrogént? Földgázból állítjuk elő. Igen, tudom, a MOL is nemrég jelentette be, hogy már tesztelik a napelemes rendszerüket, ami vizet bontva állít elő hidrogént, amit majd a finomítókban fognak felhasználni. Kis szépséghibája a dolognak, hogy a szükséges hidrogénmennyiség alig látható részét fogják így előállítani. De azért menetelünk a zöld jövő felé, ha nem is túl nagy lépésekkel. Szóval a hidrogént vízből előállítani, tárolni, majd elégetni, ez így egy elég pocsék hatásfokú rendszert alkot, nagyjából 30%-nyi energiát kapunk vissza, mint amennyit a víz bontásakor befektettünk. Ha csak a közlekedés energiaigényét akarnánk hidrogénnel megoldani, akkor a jelenlegi szél és naperőművi kapacsitásoknak nagyjából a 150-szeresére lenne szükségünk! Nincs annyi nyersanyag a világon, amiből ezt fel lehetne építeni!

Lehet mindenféle alternatívát kitalálni, csak az a baj, hogy globális szinten eddig egyik sem tudja kiváltani a fosszilis energiahordozókat. De sebaj, lassan úgyis kimerülnek az olaj és földgáz lelőhelyeink, élvezzük addig is a fosszilis energiahordozók nyújtotta örömöket...

máj. 6. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/33 anonim ***** válasza:
28%
Magyarul teljesen ráutalnád az energiatermelést a környezetre. Vagy lesz szél vagy nem. Vagy süt a nap vagy nem. Hát ez nem valami fényes megoldás! Paks II nem hiába épül, mert pont ez fog stabilitást adni. Nem a szél, napsütés, folyó.
máj. 6. 06:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/33 Gál Gábor 2024 ***** válasza:
12%

Nincs annyi nyersanyag, hogy ennyi napelemet (vagy bármit) gyártsunk.

Ez van, kinőttük a bolygót, készüljetek az összeomlásra.

máj. 6. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!