Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az elemi részecskék vagy még...

Az elemi részecskék vagy még kisebbek, pl. kvarkok, milyen belső tulajdonsága alapján lesz a részecskéknek töltése?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy amikor pl. három kvarkot összekötnek gluonok, akkor az egyik kvarkban nyilván van valami, ami a másikban nincs. De mik azok a dolgok, amik kiváltják a vonzast vagy a taszitast? Ha pontatlanul fogalmaztam, akkor elnézést kerek, nem vagyok szakavatott, csak érdeklődő. Köszönöm a válaszokat!

2022. febr. 21. 22:30
 1/4 anonim ***** válasza:

Erre jelenleg az a legpontosabb valasz, hogy: fingunk sincs. :D

De tenyleg. Jelenleg tudomasul vesszuk, hogy letezik olyan hogy toltes, tudjuk hogy egysegnyi es van belole poz es neg, tudunk frankon szamolni vele, de igazabol senkinek halvagylila dunsztolt goze sincs arrol, hogy mitol van a toltes, miert akkora amekkora.

2022. febr. 22. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Az "elemi részecske" pont attól lenne elemi, hogy nem bontható tovább, nincs belseje csak olyan amilyen és kész.


Ez olyan, mint hogy at 1-es szám páratlan.

2022. febr. 22. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Mitől van töltése egy megdörzsölt műanyag rúdnak? Logikailag három eset lehetséges, illetve ezek valamilyen kombinációja:

1. Önmagában áll a töltés tulajdonsága.

2. A tulajdonsága az őt felépítő elemekből származik.

3. A tulajdonsága az őt felépítő elemek struktúrájából, rendjéből, az elemek viszonyából származik.


Ma tudjuk – úgy tudjuk –, hogy a megdörzsölt műanyag rúdnak az elektromos töltése az őt alkotó atomok elektromos töltéséből származik. Az atomok elektromos töltése meg a bennük található szubatomi részecskék elektromos töltéseinek összegéből fakad, ha több elektron van az a rúdban, mint ahány proton, akkor a rúd negatív töltésű lesz, ha kevesebb elektron van, mint proton, akkor az egy pozitív töltésű.


Ahogy az anyagot vizsgáltuk, arra a következtetésre jutottunk – amit már a görögök is feltételeztek, csak ott még spekulatív jelleggel –, hogy az anyagot elemi építőkövek alkotják. Ezek voltak az atomok. Aztán az atomról is kiderült, hogy összetett, elektronokból, és az atommagból áll. Az atommagról is kiderült, hogy összetett, és protonokból és neutronokból áll. A protonról és a neutronról is kiderült, hogy összetett részecskék, kvarkokból állnak, és a közöttük lévő erős kölcsönhatást közvetítő részecskéjéből a gluonból.


A további vizsgálódásunk alapján ezek – az elektron, a kvarkok és a gluon – valóban elemi részecskék, tovább már nem bonthatók. Egyrészt mert nem tudtuk őket tovább bontani, azt tapasztaltuk, hogy az erre való kísérletek során nem „kisebb”, „elemibb” részecskék keletkeztek, pusztán csak a már ismert részecskék álltak össze új struktúrában. Másrészt matematikai alapja is van annak, hogy ezek valóban elemi részecskék, vagy legalábbis az általunk tapasztalható vagy előállítható körülmények között elemi részecskeként viselkednek.


És akkor megint jön a fenti logikai lehetőség. Mivel ezek elemi részecskeként viselkednek, a töltés, mint tulajdonság nem fakadhat az őket felépítő elemekből, sem azok struktúrájából, így logikailag kizárólag önmagukból származik a tulajdonságuk. De ha esetleg idővel kiderülne, hogy mondjuk a kvarkok vagy az elektron mégis összetett részecske, akkor nyilván a kérdéskör tovább vihető az őket alkotó elemekre. Ha vannak az anyagnak elemei, tovább nem bontható összetevő, akkor azoknak a tulajdonsága önmagukból fakad.


~ ~ ~


> pl. kvarkok, milyen belső tulajdonsága alapján lesz a részecskéknek töltése?


Így hát jobb híján erre a a kérdésre az a válasz, hogy a kvarkoknak a töltés nevű tulajdonságuk miatt lesz töltésük.


> De mik azok a dolgok, amik kiváltják a vonzast vagy a taszitast?


A töltés. Pontosabban a kvarkok esetén nem a töltésből fakadó elektromágneses vonzás és taszítás játszik szerepet, annál jóval-jóval erősebb az erős kölcsönhatás.


> akkor az egyik kvarkban nyilván van valami, ami a másikban nincs


Nem, ez nem valamilyen összetevőből, alkotóelemből, vagy annak hiányából származik, egyszerűen az egyik kvarknak ennyi, a másiknak annyi a töltése. Az „u” kvarknak 2/3, a „d” kvarknak -1/3. Nincs egyikben sem semmi, egyszerűen csak az adott kvark ezekkel a tulajdonságokkal rendelkezik. Sőt ha megfordítjuk a dolgot, lehet úgy is értelmezni, hogy a tér adott pontján egy „valami” van, ami olyan tulajdonságokkal bír, hogy a töltése 2/3, a spinje 1/2, a tömege 2,3 MeV/c², és a tulajdonságok ezen kombinációját neveztük el úgy, hogy „down kvark”.

2022. febr. 22. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Baromi jo dolgokat irtatok, ugy erzem tovabb is vitt engem a gondolatmenetben. 2*Sü - köszönom a logikus es pontos leirasat a jelensegnek. Tök jól megfogalmaztad. De hadd kerdezzek meg vmit. Mar-mar filozofiai sikra evezve, van arra vonatkozoan barmi halvany elkepzelese az atomfizikusoknak, hogy miből szarmazhat a kvarkoknak a tulajdonsaga, vonzokepessege? Mi magyarazza azt, hogy az egyik ilyen, a masik olyan jellemzokkel bír, es ami megalapozza a vonzokepesseguket? Ez nekem olyannak tunik, mint makro szinten a szerelem, hogy tűpontosan, egzakt modon nem tudom megindokolni, hogy miert valtotta ki az egyik nő belolem a szerelmet, de ram ilyen hatast gyakorolt, a masik ferfira meg nem. Furcsa, hogy az anyagi vilagot teljesen atszövi es alapvetoen hatarozza meg a kapcsolat, makroszinten es vegsosoron mikro szinten is. De a kapcsolat kialakitasara valo motivaciot mikro szinten nem tudom ertelmezni, makro szinten igen. Miert akarja egy kvark hogy kapcsolatba lepjen egy masikkal es meg eggyel? Es ezt meg egy gluon lehetove is teszi. Mintha minden azt a celt szolgalna, hogy semmi ne legyen egyedul, onmagaban. Oke, hogy a toltes pozitiv vagy negativ voltja adja a kapcsolodas kereteit, es az eros kolcsonhatas adja a ragasztot ehhez a kotelekhez, de miert jon letre vmi (pl. egy kvark), hogy aztan legyen egy olyan tulajdonsaga, ami alapjan kapcsolodni tud majd masokhoz?
2022. febr. 22. 14:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!